Aki a történelmet szereti, az rajong a numizmatikáért

Kisiskolásként is nagyon szerettem a történelmet, de igazán érteni és élvezni a középiskolás éveim alatt sikerült. Persze ehhez nagyban hozzájárult a zseniális történelemtanárom is.

Tanár úr nagy numizmatikus is volt, és egész szép gyűjteménnyel is rendelkezett. Nekem meg is mutatta őket. A mai napig emlékszem arra, hogy milyen szép és különleges darabok is voltak benne. Onnantól kezdve elolvastam minden numizmatikával kapcsolatos cikket, könyvet, és mára már egyre inkább foglalkoztat a gondolat, hogy jómagam is szeretnék a gyűjtők körébe tartozni.

Az interneten sokat keresgéltem numizmatika tárgyban, és így jutottam el a Procopius Numizmatikához, melynek honlapján, a regipenzfelvasarlas.hu-n arról értesültem, hogy ez a numizmatikai vállalkozás régipénz vásárlásával, de akár eladásával is foglalkozik, mindemellett pedig értékbecslési tevékenységet is folytat.

Honlapjukon egy kis útmutatóval is szolgálnak arról, hogy a régi pénzek vásárlása során döntésüket mely szempontok befolyásolják.

Ebben az ismertetőben találtam azt, hogy természetesen a pénzérmék besorolását a történelem alakítja, így olyan felosztást alkalmaznak, amely nagyvonalakban megfelel a történelem jelentős pénzkibocsátási korszakainak. Ennek megfelelően az ókori érméket, a középkori érméket, illetőleg az újkori érméket preferálják külön rendszerben.

Emellett szívesen látnak érmeritkaságokat is. És egy érméből hogyan lehet érmeritkaság? Vagy úgy, hogy eleve elenyésző mennyiségben kerültek azok verésre, illetőleg bár átlagos, illetve átlag feletti mennyiségben készültek veretek belőle annak idején, de mára ezekből kevés példány kerülhet csak elő – emiatt képviselnek magasabb értéket.

Természetesen a nemesfém tartalom is meghatározó egy érménél. Itt felhívják a figyelmet arra, hogy aki hirtelen szeretné pénzzé tenni a tulajdonában lévő régi érméjét, az kétszer is gondolja meg, hogy kinek adja el őket.

A zálogházzal vagy egy régiségkereskedővel ugyanis jelentősen rosszabbul járhat (jobban, mint gondolná), mert ők általában a nemesfém – az arany aktuális piaci értékének megfelelően, gramm alapján fizetnek az érmék után. Ezzel szemben egy numizmatikusnál – valószínűsíthetően az érme tényleges értéket kaphatja meg az ügyfél.

Az engem leginkább érdeklő témáról, az értékbecslésről is található ismertetés a honlapon. Mindenki számára érthető módon leírják az értékbecsüs által végzett különböző lépéseket, melyet egy hozzájuk bevitt érme azonosítása érdekében folytatnak.

Első lépésként természetszerűleg az érme korának meghatározása kell bekövetkezzen. Ennek sikerességéhez az érmén szereplő feliratok, ábrák adnak iránymutatást.

Persze, senki sem mindentudó, ezért elképzelhető, hogy még a Procopius Numizmatikához is bevihetnek olyan érmét, melynek meghatározásához plusz tudásanyagot, akár különféle kiadványokat, katalógusokat, lexikonokat kell igénybe venni.

Az érme kora mellett szintén meghatározó az adott darab állapota, illetőleg eredetisége.

Az állapot esetében az ütések, kopások, egyáltalán a használattal együttjáró sérülések mértékét vizsgálják. Természetszerűleg minél épebb állapotban maradt meg egy érme, annál nagyobb értéket képvisel.

Az állapot mértékét úgynevezett „tartásfok” fokozatokban határozzák meg. Eszerint a besorolás szerint a „BU” (angolul: brilliant uncirculated) a legkiválóbb elérhető minőség, mely azt jelenti, hogy az adott érme tökéletes, verde fényes állapotú.

A legalacsonyabb, legsérültebb tartásfokot „G”-vel jelölik (angolul: good), mely „jót” jelent a köznyelvben. Ez esetben viszont azokat az érméket jelöli, melyek erősen elhasznált állapotúak, de még azonosíthatók, mivel bizonyos részeik a nagy kopottság ellenére is értéket képvisel.

Az eredetiség vonatkozásában az érméknél mindenki arra gondol elsőként, hogy hamisítványról, vagy igazi érméről van-e szó.

Az értékbecslés alkalmával némileg árnyaltabbak a meghatározások, és ezen a két variáción kívül még további besorolások is léteznek – az egyik ilyen az utánveret, illetve utánnyomás.

Ezek nem azért készülnek, hogy másokat becsapjanak, vagy megkárosítsanak, hanem mivel az érintett érmékből egyszerűen kevés példány maradt fenn, a darabok egyszerűen a gyűjtők kielégítése érdekében készülnek.

Ezenkívül léteznek olyan hamis pénzek is, amelyeket nem pár éve vagy évtizede készítettek, hanem sokkal régebben, az eredeti érme korában. A pénzhamisítás ugyanis egyidős nagyjából magával a pénzzel. ĺgy az adott korszak hamisítványai is korabeli hamisítványok, ezért kifejezetten értékesek lehetnek a gyűjtők számára – ellentétben a modern hamisítványokkal. /Számos gyűjtő speciálisan a korabeli hamisítványokra specializálja magát./

Az utánveretekre az jellemző, hogy valamennyire a megkülönböztethetőségük miatt az eredetitől paramétereikben és egyéb apróságokban eltérnek.

A verde- és nyomdahibás pénzek esetében minél kiugróbb, nagyobb az eltérés, a hiba, a szabálytalanság az azonos nyomású „hibátlan” érmékkel, annál igazán értékesebbek.

Kiugró értéküket az adja, hogy az érméket az állami verdékben szigorú ellenőrzések és szabályok erősen behatárolják, ezért a hibás darabok előfordulása kifejezetten ritkaságszámba megy.

A Procopius Numizmatika magabiztosan határozza meg a különféle érmék korát, eredetiségét, tartásfokát és anyagát. Ennek a biztos szakmai tudásnak a birtokában tudja megállapítani az adott érme nekünk fizetendő árát.

A szakmai körökben etikus eljárásáról és nagy szakmai tudásáról elhíresült Procopius Numizmatikához mindenkinek megéri elvinni régi érméjét, mert korrekt árat kap érte, ugyanakkor vásárlóként, ha magas minőségű, ritkaságszámba menő pénzérmére vágyunk, akkor is a Procopius Numizmatika a megoldás.  

A Procopius Numizmatika Budapesten, a VI. kerületben, az Eötvös utca 26/C-ben várja eladóit és vevőit egyaránt. A numizmatikushoz itt is előzetesen e-mailben érdemes fordulni.