Miért kellene hagyományt teremteni a vércukorszint rendszeres ellenőrzésére?
Gyerekkoromban minden családi összejövetel elmaradhatatlan része volt a sütemény és a házi készítésű szörpök kavalkádja. A nagymamám mindig azt mondta, hogy az élet édes dolgait meg kell becsülni. Akkor még nem értettem igazán, milyen nagy igazság rejlik ebben, és azt sem tudtam, hogy az édesség szeretete milyen veszélyeket rejthet magában. Ahogy felnőttem, és egyre több családtagom küzdött a cukorbetegséggel, elkezdtem más szemmel nézni az étkezési szokásainkra.
Az első döbbenetes felismerésem akkor történt, amikor egyik rokonomnál diagnosztizálták a cukorbetegséget. Eleinte csak annyit vettünk észre rajta, hogy folyton fáradt, nagyon sokat iszik, és egyre többször panaszkodik, hogy homályosan lát. Aztán jött a hivatalos diagnózis: 2-es típusú cukorbetegség. Az orvosok szerint egy ideje már jelen volt a szervezetében, de mivel nem voltak drasztikus tünetei, nem foglalkozott vele. És itt kezdtem el azon gondolkodni: miért nem alakítottunk ki egy olyan hagyományt, hogy rendszeresen ellenőrizzük a vércukorszintünket, még mielőtt baj lenne?
A cukorbetegség nem egyik napról a másikra alakul ki, és sajnos nagyon sokan csak akkor veszik észre, amikor már komoly problémákat okoz. Magyarországon több mint 1,2 millió ember szenved diabéteszben, és évente több mint 10 ezer ember hal meg a betegség vagy annak szövődményei következtében. (Forrás: KSH) A legfélelmetesebb az egészben az, hogy sokan nem is tudják, hogy érintettek.
A cukorbetegség hatással van az egész szervezetre. Az egyik legveszélyesebb következménye, hogy a vércukor napi ingadozása hosszú távon károsítja az érrendszert. Ez szív- és érrendszeri problémákhoz, veseelégtelenséghez, látásvesztéshez és súlyos esetben végtag amputációhoz vezethet. A legijesztőbb az, hogy sok beteg csak akkor fordul orvoshoz, amikor már visszafordíthatatlan károsodás történt.
Ezekből is látszik, hogy a cukorbetegség egy alattomos betegség, mert kezdetben alig ad jeleket. De ha figyelünk a testünk jelzéseire, időben észrevehetjük a problémát. Néhány árulkodó jel:
- Állandó szomjúság és gyakori vizelés
- Folyamatos fáradtság és levertség
- Homályos látás, szemszárazság
- Lassabban gyógyuló sebek és fertőzések
- Hirtelen fogyás vagy éppen súlygyarapodás
Ha ezek közül többet is tapasztalunk, érdemes azonnal ellenőriztetni a vércukorszintünket. A rendszeres vércukorszint-mérés lehetővé teszi, hogy időben felismerjük az apróbb eltéréseket is, mielőtt azok komoly problémákká válnának.
A cukorbetegséget akár meg is tudjuk előzni, ha időben elkezdjük! De hogyan lehet megelőzni a kialakulását?
Az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk, az életmódváltás. A vércukor napi ingadozása csökkenthető, ha odafigyelünk néhány alapvető dologra:
- Kerüljük a finomított cukrokat és a feldolgozott ételeket, fogyasszunk sok zöldséget, teljes kiőrlésű gabonákat és fehérjében gazdag ételeket.
- Napi 30 perc séta vagy bármilyen mozgás segít az inzulinérzékenység javításában.
- Még ha egészségesnek is érezzük magunkat, évente érdemes egy teljes kivizsgálást végeztetni.
- Bizonyos gyógynövények, például a fahéj és a görögszéna segíthetnek a vércukorszint stabilizálásában.
- A folyamatos stressz hozzájárulhat a vércukorszint ingadozásához, ezért fontos, hogy találjunk időt a pihenésre és kikapcsolódásra.
Miért kellene hagyományt csinálni a vércukorszint-ellenőrzésből?
Régen a nagyszüleinknek természetes volt, hogy évente legalább egyszer elmentek orvosi vizsgálatokra. Ma, a rohanó világban, sokan hajlamosak vagyunk elhanyagolni az egészségünket. Ha lenne egy olyan hagyomány, amely során évente akár családon belül közösen ellenőriznénk a vércukorszintünket, sok ember életét megmenthetnénk.
Képzeljünk el egy olyan jövőt, ahol a születésnapok, a családi összejövetelek nemcsak a közös étkezésekről szólnak, hanem arról is, hogy egy gyors vércukorszint-méréssel biztosítjuk szeretteink egészségét. Egy apró lépés, amely óriási hatással lehet a jövőnkre.